DHZ Žehňa
Dobrovoľný hasičský zbor obce Žehňa má širokú členskú základňu, ktorá sa podieľa na činnosti zboru a zabezpečujú činnosť na úseku protipožiarnej ochrany a ochrany pred povodňami v obci Žehňa.
Členovia DHZ obcí vykonávajú niektoré z činností v pôsobnosti príslušníkov HaZZ. Pri zabezpečovaní povodňových záchranných a zabezpečovacích prác sa môžu venovať len činnostiam, ktoré nepodliehajú odbornej spôsobilosti, resp. činnosti na ktoré majú spôsobilosť alebo oprávnenie. V tomto smere sú schopné zastúpiť činnosť HaZZ a môžu zasiahnuť skôr, pretože sú dislokované priamo v obciach, oproti jednotkám OR HaZZ v Prešove - HS Prešov, ktoré sú od dotknutých obcí vzdialené 5 - 25 km.
Počas povodňovej situácie sa zameriavajú hlavne na:
Ako taký výjazd a zásah pri povodni môže vyzerať, je možné vidieť na videu zo zásahu DHZ obce Šuňava.
Tieto činnosti sa vykonávajú od vyhlásenia II. a III.
SPA alebo v prípade vyhlásenia MS.
Nie je to tak dávno, kedy mnoho DHZ obcí fungovalo len na papieri. Väčšia pozornosť sa tejto problematike začala venovať po opakujúcich sa väčších živelných pohromách, kedy bolo potrebné nasadenie väčšieho počtu síl a prostriedkov na ich riešenie. Tento problém riešila aj vláda SR zmenou legislatívy na úrovni DPO SR. Začali sa organizovať viaceré semináre, diskusie a prezentácie o potrebnosti a pozitívach DHZ. Tak isto začal prúdiť väčší objem peňazí do obnovy techniky jednotiek DHZ, ich výzbroje, výstroje a odborných školení, čoho výsledkom bol aj väčší záujem u ľudí o prácu v DHZ.
Postupom času si svojou činnosťou získavali rešpekt u príslušníkov HaZZ, PZ SR ale aj u širokej verejnosti. Vzrastal aj záujem u starostov jednotlivých obcí o zabezpečenie jednotiek DHZ a zapájali ich čoraz častejšie do širokého spektra obecných športových, kultúrnych ale aj technických činností.
Tento trend bol viditeľný aj počas povodní počas rokov 2010 až 2015. V roku 2010 vykazovali činnosť len pár DHZ dotknutých obcí. K istej aktivizácií členov došlo po ničivých povodniach v tomto roku. Svojím kúskom k tomu prispeli aj starostovia, ktorí sa snažili motivovať starých aj nových členov. Z roka na rok rástla členská základňa DHZ dotknutých obcí a vzrastala aj početnosť ich výjazdov.
Pre účely zabezpečenia povodňových prác môžeme okrem DHZ dotknutých obcí v blízkosti vodného toku Torysa, počítať aj s DHZ obcí v okruhu 10 km.
Dobrovoľné hasičské zbory, s ktorými je možné počítať pri povodňových prácach na dotknutom území:
Abranovce Brestov Drienov Drienovská Nová Ves Dulová Ves Kendice Kokošovce Lemešany Ličartovce Mirkovce Petrovany Prešov Šarišské Bohdanovce Záborské Žehňa
V jednotlivých zboroch sa sústreďujú pomerne veľké počty dobrovoľných
hasičov, ktorí by sa potenciálne dali využiť pri povodňových prácach.
Nezanedbateľným je aj celkový počet hasičských vozidiel
a čerpadiel. Takéto množstvo techniky a personálu vie výrazne pomôcť pri
riešení povodňovej situácie.
Dobrovoľný hasičský zbor obce Žehňa má širokú členskú základňu, ktorá sa podieľa na činnosti zboru a zabezpečujú činnosť na úseku protipožiarnej ochrany a ochrany pred povodňami v obci Žehňa.