Dôležité informácie
Úvod
Záplavy
a povodne vznikajú v dôsledku pôsobenia ničivých prírodných faktorov.
Sú charakteristické druhom a priebehom vlny. Ich vznik môže byť podmienení
topením snehu a ľadu alebo zrážkovou činnosťou v závislosti od ročného
obdobia, eventuálne poruchou na vodnej stavbe.
Povodne môžu mať rýchly ale aj pomalší charakter, môžu trvať pár hodín ale aj niekoľko týždňov. Povodeň a voda, ako taká je veľmi špecifický živel, ktorý môže spôsobiť komplikácie aj za zdanlivo priaznivých poveternostných podmienok. Dokonca silná zrážková činnosť vo vyššej časti vodného toku, môže spôsobiť ničivé povodne aj v oblastiach, kde tomu počasie nenasvedčuje a ľudia neočakávajú vyliate vodného toku.
Povodne
každoročne spôsobujú veľké škody na majetku, životnom prostredí, technike,
priemyselných technológiách a v tých horších prípadoch, aj ujmy na
zdraví ľudí a straty na životoch.
Preto je veľmi dôležité aby, ako ľudia, tak aj samospráva v ohrozenom území, ovládala základy problematiky vzniku a priebehu povodní a vedela sa orientovať v oblasti ochrany pred povodňami.
Občania by mali vedieť, koho kontaktovať, ako postupovať pri evakuácií a ako chrániť seba a svoj majetok. Preto je dôležitá prevencia a osveta verejnosti od mladého veku.
Samospráva taktiež musí ovládať postupy a vykonávať opatrenia, ktoré jej vyplývajú z platnej legislatívy, aby mohla chrániť svojich občanov, ich majetok a takisto obecný majetok pred vplyvom povodní.
Zložky IZS, či už hlavné alebo ostatné (najmä DHZ) musia taktiež vykonávať činnosti spojené s ochranou obyvateľstva pred povodňami, v zmysle platnej legislatívy.
Na nasledujúcich riadkoch si priblížme, čo to vlastne povodeň je, ako vzniká a aké postupy a povinnosti, je potrebné dodržiavať v čase prevencie a v čase riešenia, resp. odstraňovania následkov povodne.