Pojmy a postupy

Základné pojmy a postupy ochrany pred povodňami

V súvislosti s riešením problematiky povodní, je potrebné si vysvetliť základné pojmy a uviesť ich definície pre ich lepšie pochopenie a poznanie. Taktiež je nutné uviesť právne predpisy, ktoré sa týkajú prevencie a reakcie na krízový jav a sú jedným z predpokladov rýchleho a správneho riešenia kríz a odstraňovania jej následkov.

Základné pojmy

Povodeň je charakterizovaná a vymedzená viacerými špecifickými pojmami. Do jej riešenia sú zapojené rôzne orgány, štáby, komisie a záchranné zložky, ktoré využívajú špeciálne postupy a nástroje. Disponujú celým radom štandardnej a špecializovanej techniky na vykonávanie záchranných, evakuačných, lokalizačných a likvidačných prác.

Evakuácia - je to súhrn opatrení a činností, ktorého súčasťou je príprava a odsun ohrozených ľudí, zvierat, eventuálne majetku z ohrozeného územia alebo objektu.

Chránené územie - územie, ktoré chráni vodná stavba pred pôsobením povodní.

Inundačné územie - môžeme ho charakterizovať, ako územie ležiace v blízkosti vodného toku, ktoré je počas povodne zaplavované vodou z koryta rieky.

Kulminačný prietok - najvyšší vrcholový prietok pri prietokovej vlne.

Mimoriadna situácia - vymedzené ohrozenie zdravia a životov, majetku, orgánov verejnej správy v priestore a čase, spôsobené vplyvom negatívnych faktorov MU.

N - ročný prietok - (N-ročná voda) kulminačný prietok, ktorý je v uvažovanom profile vodného toku dosiahnutý alebo prekročený priemerne za N-rokov.

Ochrana pred povodňami - zaraďujeme tu činnosti, ktoré sa sústreďujú na zníženie rizika povodne na ohrozenom území, na predchádzanie záplavám a na minimalizáciu následkov povodní na životy, zdravie, majetok, kultúrne dedičstvo, atď.

Ochranná hrádza - hrádza, ktorá sa buduje pozdĺž toku a slúži na ochranu dôležitých oblastí, pred vplyvom záplav a jej negatívnych dôsledkov.

Povodeň - je fázou hydrologického režimu vodného toku, počas ročných období sa môže opakovať a je typická náhlym, rýchlym a krátkodobým zväčšením prietokov a vodných stavov.

Povodňová vlna - prietoková vlna s charakterom povodne.

Povodňová škoda - je to škoda, ktorá vznikla v dôsledku povodne štátu, VÚC, obci alebo správcovi vodného toku.

Povodňová záchranná služba - vykonáva široké spektrum prác a činností počas povodní, predovšetkým na vodnej ploche. Okrem iného zabezpečuje:

  • evakuáciu a záchranu osôb, zvierat a majetku,
  • odstránenie prekážok a nánosov vo vodných tokoch,
  • čerpanie vody zo zaplavených priestorov, potápačské práce, vyhľadávanie osôb.

Prietoková vlna - dočasné zväčšenie a nasledujúci pokles prietokov a vodných stavov vodných tokov; ak má charakter povodne, jedná sa o povodňovú vlnu.

Riziko - je to pravdepodobnosť vzniku mimoriadnej udalosti.

Vodný tok - plynulé korytá, do ktorých je sústredený povrchový odtok vody z príslušného povodia.

Záchranné práce - súhrn činností, ktoré vykonávajú základné a ostatné záchranné zložky IZS pri vzniku krízových javov, určených na ochranu zdravia a životov ľudí, zvierat, ochranu majetku a ŽP.

Zaplavenie - definujeme, ako vytvorenie voľnej vodnej plochy na území, v dôsledku zvýšenia hladiny vody v nádržiach, vo vodných tokoch alebo podzemnej vody.

Záplavová čiara - priesečnica terénu a hladiny vody pri povodni.

Živelná pohroma - je charakterizovaná, ako MU vyvolaná pôsobením ničivých prírodných činiteľov, v dôsledku ktorých sa uvoľňuje nahromadená energia a hmota. 

Rozdelenie a špecifiká povodní

Voda je jedným zo štyroch zemských živlov, ktorý už od nepamäti tvorí súčasť ľudského života a spoločnosti. Bez tejto životodarnej tekutiny, by sa nemohli zaobísť ľudia, živočíchy, rastlinstvo a mnohé organizmy. Okrem toho je veľmi dôležitou súčasťou mnohých technologických procesov, chemických reakcií, výrobných postupov a metód. Hádam dnes už neexistuje oblasť života, kde by sa v jednej zo svojich foriem nevyskytovala voda.

Ako sa hovorí: "voda je dobrý pomocník ale zlý pán". Príroda nám to dokazuje rok čo rok a živelné pohromy, akými sú aj povodne, by sa dali považovať už za "tradíciu", ktorá v niekoľkoročných intervaloch zasahuje viaceré regióny Slovenska. Vo výnimočných situáciách sa povodne v určitých regiónoch zopakujú aj niekoľkokrát do roka.

Územie Slovenska je špecifické v tom, že sa tu nachádza veľké množstvo riek, potokov, umelých nádrží a prírodných jazier. Rozvinutá riečna sieť sa rozprestiera v dolinách, kotlinách a rozsiahlych nížinách, čo zvyšuje pravdepodobnosť ovplyvňovania a zásahov do vodných tokov činnosťou človeka. Takýmito nepremyslenými a nezodpovednými zásahmi do prírodného prostredia, obzvlášť do vodných tokov a ich povodí sa zvyšuje možnosť výskytu povodne a narastajú možné škody.

Jednou zo základných charakteristík povodne je druh a priebeh vlny, ktorú povodeň spôsobuje:

  • povodňová vlna - vzniká v dôsledku povrchového odtoku z vyššie položených miest alebo vybrežením vody z koryta rieky a je charakterizovaná objemom, kulminačným prietokom a tvarom (škody spôsobuje najmä dlhou dobou pôsobenia),
  • prielomová vlna - jej vznik je podmienený haváriou vodnej stavby, prevažne sa jedná o vlny s veľkou výškou a rýchlosťou (škody spôsobuje svojou kinetickou energiou).

Ako taká vlna môže vyzerať si pozrite na nasledujúcom videu.

Vznik a priebeh povodní je na našom území daný geografickými alebo geologickými pomermi a klimatickými podmienkami. Súvisí to s neustálou zmenou atmosférických procesov (zrážky, teploty). Dalo by sa povedať, že príčiny vzniku povodní môžeme pripisovať meteorologickými podmienkam, ktoré povodniam predchádzajú a charakter povodne, resp. jej následky závisia od geografickej polohy koryta vodného toku, od geologických pomerov a od antropogénnej činnosti.

Podľa príčiny vzniku, sa povodne členia na:

  • snehové - prevažne na jar v dôsledku topenia snehu a dažďov,
  • dažďové - v lete alebo na jeseň v dôsledku výdatných dažďov,
  • ľadové - zmenšenie prietoku koryta ľadom, vzdúvanie hladiny vody ľadovými zátarasami a bariérami,
  • zmiešané - kombináciu vyššie uvedených možností.

Silu ľadových povodní demonštruje nasledujúce video.

Územie, ktoré môže byť ohrozené povodňou je spravidla:

  • územie nachádzajúce sa pri úseku vodného toku, kde sa predpokladá alebo už nastalo výrazné zvýšenie vodnej hladiny,
  • územie, kde je dočasne obmedzený prirodzený odtok vody,
  • územie zaplavované v dôsledku extrémnych zrážok alebo náhleho topenia sa snehu a ľadu.

Aj keď je každé zaplavenie a povodeň svojim spôsobom jedinečná, každé územie ktoré je ňou postihnuté má určité spoločné znaky, ktoré ho charakterizujú:

  • zatopenie objektov, vyrazenie podzemnej vody v pivničných priestoroch, zaplavenie rozsiahlych území,
  • postihnutie veľkého počtu osôb, ktoré sú v šoku, zranené alebo usmrtené,
  • poškodenie alebo zničenie domov, priemyselných technológií a výroby,
  • poškodenie komunikácií, obmedzená alebo prerušená doprava,
  • poškodenie rozvodných a telekomunikačných sietí, prípadne zariadení,
  • ohrozenie veľkého počtu zvierat a narušenie prírodného prostredia,
  • zhoršenie hygienických podmienok, riziko infekcie a kontaminácie,
  • vznik sekundárnych kríz, nárast kriminality a narušenie bezpečnosti.

Fotografie zaplaveného územia

Stupne povodňovej aktivity

Na vodnom toku, kde hrozí povodeň sa vyhlasujú stupne povodňovej aktivity. Tie nám popisujú mieru nebezpečenstva povodne a sú vyjadrené určenými vodnými stavmi alebo prietokmi na vodných tokoch a vodných stavbách.

I. stupeň povodňovej aktivity (stav bdelosti) sa vyhlasuje, ak:

  • sa dosiahne určený vodný stav alebo prietok a hladina má stúpajúcu tendenciu,
  • sa voda vylieva z koryta vodného toku alebo dosahuje brehovú čiaru pri chránenom vodnom toku ochrannou hrádzou,
  • je predpoklad topenia väčšieho množstva snehu a ľadu, podľa meteorologických a hydrologických predpovedí,
  • pri náraste hladín podzemných vôd.

II. stupeň povodňovej aktivity (stav pohotovosti) sa vyhlasuje, ak:

  • sa dosiahne určený vodný stav alebo prietok a hladina má stúpajúcu tendenciu,
  • hladina vodného toku dosiahne brehovú čiaru alebo sa vyleje z koryta v prípade nechráneného vodného toku,
  • ak cudzie predmety a ľad vo vode vytvárajú bariéry a zátarasy na vodnom toku, čím znižujú prietokový profil a hrozí vyliate vody z koryta.

III. stupeň povodňovej aktivity (stav ohrozenia) sa vyhlasuje, ak:

  • sa dosiahne určený vodný stav alebo prietok,
  • prietok na nechránenom vodnom toku presahuje kapacitu koryta a voda zaplavuje priľahlé územie, pričom môže spôsobiť škody,
  • cudzie predmety vo vode, prípadne ľady vytvorili bariéru alebo zátarasu a voda sa vylieva z koryta,
  • sa vyskytnú prívalové dažde extrémnej intenzity,
  • dôjde k zaplaveniu územia pod vodnou stavbou v dôsledku jej poruchy alebo havárie.

Mimoriadne situácie môžu vznikať v dôsledku živelných pohrôm, čiže aj povodní a dalo by sa povedať, že sú vyvrcholením povodňovej aktivity, pretože sa vyhlasujú po III. stupni povodňovej aktivity, ak sú zasiahnuté rozsiahle územia, je ohrozený život a zdravie, resp. majetok väčšieho počtu ľudí a povodňové škody sú vysoké.

O vyhlásení a odvolaní stupňa povodňovej aktivity je orgán štátnej správy ochrany pred povodňami povinný informovať právnické osoby, fyzické osoby-podnikateľov a fyzické osoby zaradené do ochrany pred povodňami podľa povodňových plánov a nadriadený orgán štátnej správy ochrany pred povodňami a dotknutý podriadený orgán štátnej správy ochrany pred povodňami.

Stav pohotovosti (II. SPA) a stav ohrozenia (III. SPA) spravidla vyhlasuje a odvoláva:

  • pre územie obce starosta,
  • pre územie niekoľkých obcí toho istého okresu a pre územie okresu prednosta okresného úradu,
  • na vodných tokoch, ktoré pretekajú dvomi a viacerými okresmi kraja prednosta krajského úradu, ak ich pred tým nevyhlásili prednostovia okresných úradov,
  • na hraničných vodných tokoch minister pôdohospodárstva Slovenskej republiky, ak tým nepoveril iný povodňový orgán.
Stav bdelosti
Stav bdelosti
Stav ohrozenia
Stav ohrozenia

Ochrana pred povodňami

Ochranu pred povodňami zabezpečujeme týmito opatreniami:

  • poľnohospodárskymi a lesníckymi opatreniami,
  • technickými opatreniami (úprava tokov, ochranné kanále a nádrže).

Ochrana územia pred povodňami závisí od dôležitosti chráneného územia, jeho veľkosti a hospodárskeho významu. Chrániť územie pred povodňami sa dá úplne alebo čiastočne

Aj na území v povodí vodného toku Torysa sa môžeme stretnúť s niekoľkými poľnohospodárskymi a lesníckymi opatreniami v priľahlých lesoch a na poliach, ktorých zámerom je spomalenie odtoku zrážok alebo topiaceho sa ľadu. Tým sa dokáže do určitej miery spomaliť nárast vodnej hladiny a prietok rieky narastá pozvoľna. Okrem toho sa na rieke Torysa nachádza, aj ochranná pozdĺžna stavba - ochranná hrádza, ktorá chráni niektoré obce a nebezpečné prevádzky pozdĺž toku.

Účelom ochranných opatrení a stavieb, je predovšetkým:

  • ochrana bytovej alebo domovej zástavby, polí, lúk a pasienkov pred záplavami,
  • ochrana infraštruktúry a komunikácií,
  • zabránenie erózií a agradácií vodného toku.

Medzi úpravy tokov zaraďujeme:

  • spevnenie dna koryta toku (prahy, kamenná rozprestierka na dne),
  • vegetačné spevnenie brehov koryta toku (siata a zakorenená mačina, rastliny),
  • nevegetačné opevnenie koryta toku (rôzna dlažba, kamenná rozprestierka alebo rovnanina, drôtoštrkové matrace),
  • kombinácia vegetačných a nevegetačných opevnení (oživené typy nevegetačných opevnení, trávobetónové spevnenie, spevnenie brehu fóliou),
  • stupne v koryte toku.

Zdroj: BP Povodeň v okrese Prešov

Fotografie úprav tokov.


Ako zabrániť odvodňovaniu svahov a lesov a tým aj udržať vodu v zemi a spomaliť jej odtok ? Jedno z riešení, si môžete pozrieť aj v tomto krátkom filme.


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky